امام محمد باقر (ع) می فرمایند:
۞ کسی که غیر امین را امین و معتمد شمارد، حجّتی بر خدا ندارد.۞
شناسه خبر : 4272
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار ویژه, انتخاب سردبیر, بین الملل, مصاحبه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۵ | 228 بازدید | ارسال توسط :
به مناسبت هفته هلال احمر؛

مصاحبه با رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان استهبان

به گزارش استهبان آنلاین، هر ساله ۱۸ اردیبهشت ماه لغایت ۲۴ اردیبهشت ماه را به نام هفته هلال احمر نام گذاری نمودند. به همین مناسبت خیرات رئیس هلال احمر شهرستان استهبان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال از بزرگترین سازمان های داوطلبانه و انسان دوستانه در جهان به شمار میرود.
مصاحبه با رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان استهبان

به گزارش استهبان آنلاین، هر ساله ۱۸ اردیبهشت ماه لغایت ۲۴ اردیبهشت ماه را به نام هفته هلال احمر نام گذاری نمودند.

به همین مناسبت خیرات رئیس هلال احمر شهرستان استهبان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت:

نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال از بزرگترین سازمان های داوطلبانه و انسان دوستانه در جهان به شمار میرود.

وی در خصوص اهداف جمعیت هلال احمر گفت:

تلاش برای تسکین آلام بشری و تامین احترام انسان ها، کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون در نظر گرفتن هیچ گونه تبعیض میان آنها از اهداف جمعیت هلال احمر می باشد.

 

رئیس هلال احمر شهرستان استهبان در خصوص وظایف جمعیت هلال احمر در داخل و خارج از کشور گفت:

ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مثل زلزله و سیل و غیره در داخل و خارج از کشور، ارائه خدمات امدادی و نجات آسیب دیدگان در حوادث توسط نجاتگران و امدادگران، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی دراین زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز، ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها در صورت لزوم و کمک به امر توانبخشی و ارایه خدمات اجتماعی درجهت تسکین آلام آوارگان، ‌پناهندگان، مرضی و معلولین، ایجاد حس تعاون، تفاهم، دوستی و نیکوکاری بین مردم بخشی از وظایف جمعیت هلال احمر در داخل و خارج از کشور می باشد.

 

وی در ادامه افزود:

تلاش درجهت تسکین آلام بشری و کمک به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزشهای انسانی و کوشش در جهت برقراری دوستی و‌ تفاهم متقابل و صلح پایدار میان‌ملت‌ها، اداره امورجوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان درتصمیم گیری ها و فعالیتهای مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان درانجام خدمات امدادی و عام المنفعه و کمک به تهیه دارو و وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی،‌ درمانی و آموزشی کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاری هلال احمر و صلیب سرخ جهانی که عضو اتحادیه بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی هستند، از دیگر وظایف این جمعیت می باشد.

 

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان استهبان در خصوص فعالیت واحد امداد و نجات جمعیت هلال احمر استهبان گفت:

آمادگی کامل امدادگران درپایگاه بین شهری واقع در رونیز به طور ۲۴ ساعته جهت پاسخگویی به حوادث جاده ای، فعالیت ۲۴ ساعته کشیک شعبه بعنوان مرکز کنترل و هماهنگی عملیات

مجهز بودن پایگاه جستجو و نجات کوهستان واقع در محل آبشار مصنوعی به تجهیزات تخصصی و آمادگی کامل امدادگران زبده کوهستان جهت ارائه خدمت به آسیب دیدگان در چهار فصل سال، اعزام تیم های تخصصی در حوادث طبیعی و غیر طبیعی علی الخصوص سیل و آبگرفتگی که در حادثه سیل رودبال سال ۱۴۰۱ امدادگران و نجاتگران استهبان در همان ساعات اولیه خود را به محل حادثه رسانده و عملکرد قابل قبولی داشتند و برگزاری دوره توان افزایی و مانورهای امدادی از قبیل جستجو ونجات در حوادث جاده ای، کوهستان ،اطفا حریق ،کمک های اولیه ،اسکان اضطراری و مانور زلزله در مدارس.تمرین در شرایط واقعی(مانور) طبق برنامه ریزی های در سطح شهرستانی و یا استانی انجام می گیرد.

 

وی در خصوص عملکرد واحد آموزش این شهرستان گفت:

آموزش بیش از ۱۰۰۰ نفر از اقشار مختلف جامعه در سطح شهر و روستا توسط واحد آموزش جمعیت هلال احمر با هدف آمادگی مردم جهت مقابله با حوادث و سوانح و کاهش ترس و اضطراب و خسارات ناشی از آن توسط این واحد انجام شده است.

 

خیرات در خصوص چگونگی شرکت در دوره ها گفت؟

افرادی که علاقه مند هستند می توانند با مراجعه به سایتlearn.rcs.ir و سایت khadem.ir به صورت حضوری، نیمه حضوری و یا غیر حضوری شرکت نمایند و گواهینامه رسمی کمک های اولیه، آمادگی در برابر مخاطرات و مدیریت اجتماع محور سوانح را از جمعیت هلال احمر دریافت کنند.

 

وی در خصوص دوره های عمومی، دوره های پایه و تخصصی گفت:

دوره های عمومی شامل: امداد و کمک های اولیه ، آمادگی در برابر مخاطرات و کمک های اولیه در شرایط اضطراری (تزریقات)؛ دوره های پایه شامل : حمایت روانی ، اسکان اضطراری ، اقدامات پیش بیمارستانی ، دسترسی با طناب ، تغذیه اضطراری ، ارتباطات و مخابرات و دوره های تخصصی شامل: جستجو و نجات در حوادث جاده ای ، جستجو و نجات در کوهستان ، جستجو و نجات در آوار و جستجو و نجات در سیلاب می باشد.

 

خیرات در خصوص عضویت در جمعیت هلال احمر گفت:

افرادی که علاقه مند به عضویت در جمعیت هلال احمر می باشند بعد از ثبت نام و گذراندن دوره های عمومی ،پایه و تخصصی به تیم های امدادی پیوسته و به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند.

وی در خصوص عملکرد واحد جوانان گفت:
علاقه مندان به انجام فعالیت های فرهنگی و بشردوستانه می توانند با توجه به شرایط سنی در سازمان جوانان عضو شده و در برنامه های متنوع آن مشارکت نمایند.سازمان جوانان با سازماندهی مناسب اعضاء در میان اقشار مختلف ، ضمن ترویج فرهنگ داوطلبی ،نوع دوستی ،شرایط را برای فعالیت آحاد جامعه مهیا میسازد.

خیرات در خصوص ساختار سازمان جوانان گفت:
کانون غنچه های هلال (پیش دبستانی)، کانون دانشجویی، کانون دانش آموزی (متوسطه اول)، کانون طلاب، کانون آزاد (جوانان بالای ۱۸ سال) و کانون کارگری می باشد.

وی در خصوص فعالیت واحد داوطلبان گفت:
یکی از وظایف مهم جمعیت هلال احمر در سراسر جهان ، شناسایی و به عضویت درآوردن اعضاء و داوطلبان به منظور حمایت از آسیب دیدگان حوادث و سوانح و اقشار آسیب پذیر میباشد که جمعیت هلال احمر استهبان با دارا بودن ۲۰۰۰ داوطلب بالای ۳۵ سال یکی از شعبه های پیشرو در امر خدمت رسانی به اقشار محروم جامعه می باشد. این اعضاء با عضویت در ۲۳ خانه هلال شهر و روستا و گذراندن دوره های آموزشی درهر زمان آماده خدمت رسانی به همشهریان خود میباشند .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.